Proč právě lupina?

Hlavním důvodem proč jsme se začali zabývat produkty z Lupiny je, že lupina je luštěnina, která je velmi bohatá na bílkoviny a další prospěšné látky, přičemž jejich složení je unikátní. Obsahuje jich přibližně 37%.
Složení těchto bílkovin je vynikající, zejména obsahem nedostatkových aminokyselin, v první řadě lysinu, arginimu, izoleucinu a dalších. Obsahuje jen přibližně 10% tuků, čímž je činí vázané.
Lupinový olej obsahuje mnoho biologicky aktivních látek. V lupině je až 13% dietní vlákniny a její obsah je zdaleka nejvyšší v porovnání s ostatními luštěninami.

Další pozitiva

Dalším pozitivem je, že lupina neobsahuje téměř žádné sacharidy, cukry ani škrob. Další významnou látkou obsaženou v Lupině je lecitin, což je důležitý přírodní emulgátor. Právě emulgační vlastnosti lupiny mohou částečně nahradit vaječné žloutky. Obsahuje také pro člověka velmi důležité karotenoidy. Lupina neobsahuje lepek, takže je vhodná i do bezlepkových výrobků.

Ve srovnání s ostatními luštěninami obsahují semena lupiny více dieteticky prospěšnější hrubé vlákniny. Vláknina lupiny má schopnost snižovat hladinu cholesterolu, zlepšovat střevní peristaltiku a zkracovat dobu průchodu střevního obsahu trávicím traktem. Lupina je také vyváženě bohatá na minerály a vitamíny jako vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík a má vysoký obsah manganu. Lupiny obsahují průměrné množství karotenoidů: β-karoten, lutein a zeaxantin, tokoferoly a další bioaktivní složky významné z hlediska zvířat i člověka. Ve výživě lidí mají potraviny obohacené lupinou vysoký nutraceutický potenciál, což znamená, že se jedná o potravinu nebo produkt, který má pozitivní vliv na zdraví, prevenci a léčbu nemocí. Přítomnost lupiny ve stravě lidí tak může ovlivnit např. pocit sytosti potlačením apetitu a bilanci energie, má příznivý vliv na glykémii, zlepšuje hladinu krevních lipidů, má pozitivní dopad na hypertenzi a zlepšuje vyprazdňování střev. Farmaceutické a nutraceutické společnosti považují některé složky lupiny za strategické při prevenci a dokonce i terapii tzv. civilizačních nemocí.

VÍCE O KLADECH LUPINY